© 1996-2018 Stichting Rainbow

מייק בורשטיין

מייק נולד בניו יורק למשפחה מפורסמת של שחקנים, ועלה לראשונה על הבמה בגיל שלוש, גנב את המופע מאביו ולא הביט אחורה מאז. הוא נהנה מקריירת בידור בינלאומית, על הבמה, על המסך ובטלוויזיה, במועדוני לילה ובאולמות קונצרטים ברחבי העולם. הוא זוכה בפרס על מפעל חיים מטעם איגוד האמנים הישראלי על תרומתו לכל אורך שנותיו לתרבות הבמה והקולנוע הישראלי.

לאחרונה הוא כתב וביים את הסרט העלילתי "אזימוט", המנציח את יום השנה ה -50 למלחמת ששת הימים.

הוא גם מככב בסדרת הטלוויזיה הישראלית החדשה "יהודה" וכקולו של עמוס בגרסה האנגלית של סדרת "פאודה" של נטפליקס.

בין היתר כיכב בגרסה המוסיקלית של "רביזור" בתיאטרון היידישפיל; בבכורה העולמית בלוס אנג'לס של "ג׳ולסון בגן החורף", המחזמר החדש שהוא יצר; בתיאטרון היידי - הלהיט של פולקסביין "הרפתקאותיו של הרשל מאוסטרופולי". הוא היה מועמד בפעם השנייה לפרס המבקרים, עבור תפקידו כמאייר לנסקי ב"לנסקי" באוף ברודווי ובלוס אנג'לס; כמו כן היה מועמד בפעם השניה לפרס מחלקת הדרמה וזכה לביקורות נלהבות בניו יורק על הביצועים שלו ב"בשדרה השניה"; כיכב לצידה של ואלרי הארפר במסע ההופעות בארה״ב של "סיפורה של אשת האלרגי" וכיכב בתפקיד אל ג׳ולסון במסע ההופעות בארה״ב של המחזמר "ג׳ולסון". הוא זכה בפרס הראשון על כיכובו בתפקיד מייק טוד במחזה "האין ברודווי נפלאה", ובפרס הראשון על תפקידו כמאייר רוטשילד בחידוש של "הרוטשילדים". " מייק כיכב בברודווי בתפקיד פ.ט. בארנום וזכה בטוני על משחקו ב״ברנום״ (מחזה אותו חידש בהולנדית, בהולנד). תפקידים אחרים בברודווי כוללים את "המגילה" ו"אינקסט ", שבהם הוא זכה לתשואות שמונה פעמים בשבוע בתפקידו כרוי כהן. באוף-ברודווי מייק שימש כמארח בסדרה "Lyrics & Lyricists" המפורסמת של 92 St Street Y, חנך את סדרת ההדרנים הפופולארית של מרכז העיר ב "Fiorello" וכיכב ב״המגע של פישקין״, ב״קרקס החיים״ של מארי שיסגל, ובהפקה המחודשת של "האסיר של השדרה השנייה" מאת ניל סיימון.

הפקות מקומיות שלו כוללות את הביצוע עטור השבחים של טוביה ב"כנר על הגג"; נתן דטרויט ב"ברנשים וחתיכות" עם ויק דמון, ״1040״ - מחזמר חדש של ג'רי בוק ("כנר על הגג") וג'רי סטרנר ("כסף של אנשים אחרים") באוניברסיטת יוסטון; קורט וייל ב"מברלין לברודווי" בקוקונט גרוב (תפקיד שזיכה אותו במועמדות לפרס קרבונל); "התקווה", מופע-מחווה לרגל חגיגות ה-50 למדינת ישראל וסיור ברחבי ארה״ב עם המחזמר "כאלה היו הימים".

הופעות טלוויזיה בארה"ב שלו כוללות את "בזמן שהעולם מסתובב", "המסתורין של קוסבי", "חוק וסדר" וסדרת ה-HBO של "מבט-כלב" עם סם אליוט ופול סורבינו.

בישראל מייק היה אחד הכוכבים הפופולרים של כל הזמנים מאז שעלה לארץ עם הוריו ועם אחותו התאומה, סוזן, ב-1962. הוא זוכה בשני "אוסקרים" ישראליים על תפקידו כקוני למל. הסינמטק הישראלי הצדיע להישגיו בתעשיית הסרטים הישראלית, בטקס מיוחד לכבודו ב-1997.

בעשורים האחרונים הוא השתתף במספר תוכניות טלוויזיה מוצלחות והיה לו חוזה הקלטה עם סי.בי.אס. ישראל.

בין השנים 1978 ל-1981, מייק אירח וכיכב בסדרת הטלוויזיה שלו בהולנד "The Mike Burstyn Show" שדורגה בין עשר התכניות הפופולריות ביותר בהולנד, בלגיה ולוקסמבורג. בין האמנים האורחים הרבים שזכו להופעת בכורה בטלוויזיה ההולנדית היו חברים של מייק, כמו בן וורן, פטולה קלארק וצ׳יטה ריברה.

מאז מייק מחלק את זמנו בין ארה"ב, הולנד וישראל.

הישגים נוספים שלו: מייק הופיע בפני הנשיא רייגן, המלכה ביטריקס מהולנד, ונשיאי ישראל וראשי ממשלותיה; כיכב ברויאל וראייטי בפלדיום המפורסם בלונדון. 

כחייל בצה"ל הוא בידר את הכוחות הן בימי שלום והן בשלוש מלחמות, אירח והופיע עם דני קיי בסיור של חודש ימים בבסיסים ובבתי חולים לאחר מלחמת ששת הימים. מייק שולט בשמונה שפות, ואף מופיע בהן.

אביו, פסח, היה אחד הכוכבים הגדולים בתיאטרון היידי. הביוגרפיה שלו, "איזה חיים", פורסמה על ידי אוניברסיטת סירקיוז . אמו, ליליאן לוקס, היתה שותפה לבעלה, על הבמה ומחוצה לה, במשך קרוב ל-50 שנה. מייק הביא אותה לארץ, לאירוע שבו ציינו את יום ההולדת ה-100 של אביו על ידי שיחזור אחד מן המחזמרים האגדיים שלו, כאשר מייק שיחק את תפקידו המקורי של אביו. "הקומדיאנט", סרט תיעודי על מייק ומשפחתו, זכה באוסקר הישראלי וזמין ב- DVD ובווידאו.

מייק זכה לכבוד רב לאורך השנים עם פרסים אמנותיים, תרבותיים והומניטאריים רבים. הוא חבר כבוד של מועדון הגילדה, עוצר של אגודת הידידים האמריקאים של האוניברסיטה העברית, נשיא אגודת הידידים האמריקאים, היה נשיא קרן השחקנים העבריים וכיהן כנשיא כבוד של קרן סיסטיק פיברוזיס בישראל.

מייק נשוי לאישה שהיא מלאך יפה, יש להם שני בנים שאין כמוהם, כלה מדהימה ושלושה נכדים מבריקים.